Marki społeczne

toMy rękodzieło

W 2019 roku rozpoczęliśmy działania na rzecz aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością intelektualną. Otworzyliśmy Warsztat Rękodzieła „toMy” i zatrudniliśmy w nim pierwszych kilkanaście osób. Dziś dzięki intensywnej pracy jesteśmy obecni już w 4 miastach: Siedlcach, Łochowie, Warszawie i Gdańsku. Stworzyliśmy tam pracownie ceramiczne, malarskie, krawieckie i piekarnicze. Są to miejsca aktywizacji zawodowej osób z różnymi niepełnosprawnościami, które wspieramy w osiąganiu niezależności i samodzielności. Jeszcze niedawno większość z nich była zupełnie wykluczona z życia zawodowego i mało kto wierzył – łącznie z nimi samymi – że kiedykolwiek może się to zmienić. Tymczasem w pracowniach udało nam się stworzyć takie warunki, które pozwalają im doskonalić swoje umiejętności i zwiększać kompetencje społeczne.

 

W każdym oddziale Fundacji funkcjonuje pracownia ceramiczna. To tutaj powstają niepowtarzalne kubki, talerze, patery, a talent i determinacja pracowników przekształcają glinę w małe dzieła sztuki. Produkty sygnowane marką „toMy” łączą tradycyjne metody wytwarzania z nowoczesnym designem. Rosnąca popularność naszych wyrobów powoduje, że możemy stale zwiększać poziom zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami. Ceramikę można kupić w naszym sklepie internetowym: kupujeszpomagasz.pl.

 

Prócz pracowni ceramicznych w Warszawie i Łochowie stworzyliśmy także pracownie piekarniczo-cukiernicze. Codziennie rano pracownicy przygotowują świeże produkty – drożdżówki, ciasta, chleby. Wszystkie wypieki powstają ręcznie, wyłącznie z naturalnych składników i zgodnie z tradycyjnymi recepturami.

toMy kawiarnia

Wyjątkowa kawa przygotowana przez wyjątkowych ludzi.

Pierwsza kawiarnia toMy powstała w lipcu 2021 roku w Siedlcach. Miejsce to, utworzone przez Fundację Leny Grochowskiej, zapewnia szansę na rozwój zawodowy osób z niepełnosprawnością intelektualną. Właśnie tutaj pracownicy z niepełnosprawnościami mogą przełamać swoje lęki, uczyć się samodzielności, odpowiedzialności oraz obowiązkowości, a także rozwijać relacje międzyludzkie. Są w stanie udowodnić sobie i swoim bliskim, że chcą i potrafią być niezależni. Kawiarnia w Siedlcach zatrudnia cztery osoby z niepełnosprawnościami, które realizują swoje zadania przy wsparciu instruktorów. Praca w kawiarni dostosowana jest do potrzeb i możliwości poszczególnych pracowników – jedni najlepiej odnajdują się przy parzeniu kawy, inni czują się dobrze w nawiązywaniu bezpośredniego kontaktu z klientem, jeszcze inni spełniają się w utrzymaniu czystości w lokalu.

W 2023 roku otworzyliśmy dwie nowe kawiarnie pod szyldem toMy – w Warszawie i w Gdańsku.

Otwarta scena

Kawiarnie toMy to nie tylko wyjątkowe miejsce pracy dla osób z niepełnosprawnością. To również artystyczna przestrzeń, w której prezentowane są spektakle teatralne, koncerty, spotkania autorskie, konkursy wokalne czy wernisaże. Założeniem tego miejsca jest otwartość dla społeczności lokalnej, gdzie każdy może przyjść i zaprezentować swój talent lub zorganizować spotkanie integracyjne czy imprezę rodzinną.

Kreatywna Strefa

Szereg działań artystycznych, podejmowanych w współpracy z osobami z niepełnosprawnościami, przyczynił się do powiększenia kawiarni o pracownię artystyczną, w której odbywają się twórcze warsztaty zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Warsztaty prowadzone są przez wykwalifikowanych instruktorów oraz pracowników z niepełnosprawnością. To m.in. warsztaty:

  • ceramiczne
  • malarskie i artystyczne
  • krawieckie i praktyczno-techniczne.

 

Zachęcamy do sprawdzenia oferty naszych kawiarni i poznania naszych wspaniałych pracowników

toMy Kawiarnia
Siedlce

ul. Brzeska 134, 08-110 Siedlce

tel. 502 676 291

mail: akarczmarska@fundacjalenygrochowskiej.pl

toMy Kawiarnia
Warszawa

al. Jerozolimskie 42, 00-024 Warszawa

tel. 530 381 052

mail: tomywarszawa@fundacjalenygrochowskiej.pl

toMy Kawiarnia
Gdańsk

ul.  Reduta Miś 3, 80-742 Gdańsk

tel. 530 649 411

mail: tomygdansk@fundacjalenygrochowskiej.pl

toMy warsztaty

toMy Warsztaty to możliwość tworzenia, zdobywanie nowych umiejętności i dobra zabawa. Myślą przewodnią spotkań jest to, że każdy może tworzyć. W znalezieniu w sobie artystycznej duszy pomogą instruktorzy oraz nasi pracownicy z niepełnosprawnością. W ofercie znajdują się:

  • Warsztaty ceramiczne
  • Warsztaty piekarnicze i cukiernicze
  • Warsztaty malarskie
  • Warsztaty tkackie

Efektem spotkań są wykonane samodzielnie dzieła malarskie czy wyroby ceramiczne, które autorzy zabierają później do domu. Większość uczestników często nie jest świadoma swoich zdolności artystycznych i umiejętności malarskich, dlatego wykonanie przez nich prac sprawia, że czują dumę i satysfakcję, co stanowi najważniejszą wartość dodaną takich spotkań.

Dla kogo?

Spotkania dedykowane dorosłym przy lampce wina, to ciekawe rozwiązanie dla osób, które poszukują nowej formy spędzania czasu, kreatywnych aktywności oraz wyrażają chęć otwarcia się na nowe przedsięwzięcia.! Nie ma górnej granicy wieku, jednak żeby dołączyć, należy mieć ukończone 18 lat. Warsztaty prowadzone są w kameralnych grupach i trwają ok. 2 godzin. Najczęściej odbywają się w porze wieczornej, dzięki czemu można dołączyć do nich tuż po pracy. Forma spotkań jest różna – na jednych tworzone są prace o konkretnej tematyce, podczas których uczestnicy otrzymują instrukcje krok po kroku, na innych panuje dowolność tworzenia.

Warsztaty artystyczne dla dzieci nie tylko pobudzają wyobraźnię i pewność siebie, ale rozwijają również umiejętności manualne i rozbudzają zainteresowania twórcze. To najlepsza droga do tego, aby swój wolny czas spędzać inaczej niż przed telewizorem czy komputerem.

Dlaczego warto?

Uczestnictwo w warsztatach to ciekawa forma spędzenia wolnego czasu, nauka nowych umiejętności manualnych, rozwijanie w sobie empatii i zrozumienia. Podczas spotkań można również zrealizować swoje indywidualne cele, na przykład:

  • własnoręcznie wykonany prezent dla bliskiej osoby
  • wspólne spotkanie z rodziną i przyjaciółmi na ciekawych warsztatach – z okazji lub bez okazji
  • potrzeba relaksu i wyciszenia
  • chęć nawiązania nowych znajomości
  • pomysł na randkę inną niż wszystkie


toMy Warsztaty to nie tylko spotkania organizowane cyklicznie, ale również pomysł na imprezę prywatną dla osób, które chcą w sposób kreatywny obchodzić swoje święta, takie jak urodziny, imieniny czy wieczór panieński/kawalerski. To także ciekawa propozycja dla firm na spotkanie. To innowacyjne połączenie zapewnia uczestnikom imprezy dobrą zabawę, a na dodatek skupia się na indywidualnym rozwoju pracownika, dzięki realizacji zadań kreatywnych.

Arche TV

Arche TV to kanał telewizji hotelowej oraz internetowej, tworzony przez doświadczony i zgrany zespół realizatorski, w którego skład wchodzą osoby z niepełnosprawnościami, zatrudnione w Fundacji Leny Grochowskiej. Swoje zadania realizują pod okiem zawodowców – operatora kamery, producentki oraz prezenterki.

Misją kanału jest wspomaganie osób z niepełnosprawnościami w branży audiowizualnej, przede wszystkim, poprzez rozwijanie w nich zdolności komunikacji i prezentacji, pobudzanie kreatywności oraz angażowanie ich do pracy zespołowej. To kolejna forma działań Fundacji, która przełamuje bariery i uprzedzenia oraz przyczynia się do zwiększenia świadomości społecznej na temat osób z niepełnosprawnościami.

Ciekawi naszych realizacji?

Telewizja ma stały stream na kanale YouTube Arche TV. Wyświetlana jest także we wszystkich pokojach hotelowych Grupy Arche – to aż 2000 odbiorników! Wśród programów znaleźć można „Optymistyczną Pogodę Arche” czy „Arche News”, dzięki którym oglądający nie przegapią ważnych wydarzeń kulturalnych i sportowych, organizowanych przez Grupę Arche oraz Fundację Leny Grochowskiej. „Arche wśród gwiazd” przybliża świat polskich celebrytów, a „Arche Smacznego” zabiera w kulinarną podróż po Polsce.

Warsztaty dziennikarskie z Arche TV

Zespół Arche TV poza tworzeniem telewizji internetowej i hotelowej realizuje również warsztaty dziennikarskie dla grup zorganizowanych dzieci i młodzieży. To praktyczne zajęcia ze sztuki wystąpień publicznych, na których przekazywane są tajniki pracy prezentera telewizyjnego i konferansjera, elementy autoprezentacji oraz podstawy realizacji i montażu krótkich filmów. Warsztaty rozbudzają w dzieciach ciekawość, dodają im pewności siebie, a także uczą empatii i tolerancji wobec odmienności drugiego człowieka.

Warsztaty dziennikarskie realizowane są w Kreatywnej Strefie kawiarni toMy w Siedlcach.

Aktualności