Wsparcie osób z niepełnosprawnościami

Tworzymy miejsca pracy dla osób
z niepełnosprawnością intelektualną

Jeszcze pięć lat temu nikt nie wierzył, że będą pracowali. Dzisiaj pod marką „toMy” tworzą niesamowite rękodzieło. Kilkadziesiąt osób z niepełnosprawnością intelektualną, zespołem downa, wodogłowiem, epilepsją, autyzmem, mózgowym porażeniem dziecięcym czy ze schizofrenią tworzy niepowtarzalną ceramikę, dekoracje wnętrz, obrazy, autorskie torby i odzież oraz rzeźbę. W pracowniach cukierniczych wypiekaną są ciasta i ciastka oraz tradycyjny chleb na zakwasie.

Dajemy wędkę, rybę złapią sobie sami

Pierwsze miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnościami powstały w marcu 2019 r. w Siedlcach. Powstał wówczas Warsztat Rękodzieła Artystycznego, w którym zatrudnienie znalazło 15 osób. W czerwcu 2020 r. działalność Fundacji poszerzyła się o oddział w Łochowie. Mieści się on na terenie Pałacu i Folwarku Łochów i składa się z 4 domków rzemieślniczych z pracowniami: cukierniczą, ceramiczną, rzeźbiarską i tkacką. W 2021 roku na warszawskim Ursynowie otworzyliśmy drugi oddział. Działają tam dwie pracownie: ceramiczna i piekarniczo-cukiernicza. W tym samym czasie w Siedlcach powstała pierwsza toMy Kawiarnia, w której osoby z niepełnosprawnościami serwują pyszną kawę. Także 2022 rok zaowocował kolejnym oddziałem. W Gdańsku powstała pracownia ceramiczna oraz kolejna toMy Kawiarnia. W 2023 rozszerzyliśmy nasze działania w Warszawie tworząc przy Alejach Jerozolimskich trzecią kawiarnię społeczną toMy Kawiarnia oraz pracownię ceramiczną. Nasze przestrzenie są otwartym miejscem integracji środowiska osób z niepełnosprawnściami ze środowiskiem lokalnym. 

Obecnie w zatrudniamy już ponad 80 osób z niepełnosprawnościami

W Fundacji pracują osoby z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym i znacznym, a praca u nas jest bardzo często ich pierwszą pracą, mimo, że mają po 30, 40 czy 50 lat. Wraz z osobami z niepełnosprawnością pracują instruktorzy, którzy organizują zadania i czuwają nad ich realizacją. Zazwyczaj 1 instruktor pracuje z 4-5 osobami.

Efekty, jakie przynosi praca osobom zatrudnionym w Fundacji Leny Grochowskiej wyznaczają nam kierunek do dalszych działań i napędzają nasz rozwój. Zmiany, jakie obserwujemy u naszych pracowników są niesamowite – po kilku miesiącach to nie są te same osoby: pewni siebie, bardziej samodzielni i dowartościowani.

Każdy zakup wspiera nasze działania

Rękodzieło wykonane przez naszych pracowników jest dostępne w sprzedaży poprzez sklep internetowy KupujeszPomagasz.pl oraz w bezpośredniej sprzedaży w hotelach Grupy Arche.

W pracowni ceramicznej tworzymy ceramikę użytkową i artystyczną: kubki, patery, a także dekory ceramiczne i płytki. Posiadamy kilka wzorów ceramiki, które dostępne są w regularnej sprzedaży w sklepie KupujeszPomagasz.pl.

Tworzymy również drobne gadżety, tj. breloki, zawieszki, kartki okolicznościowe, magnesy, które doskonale sprawdzają się jako upominki lub zestawy prezentowe.

W pracowni krawieckiej wykonujemy autorskie projekty toreb i koszulek z reprodukcją obrazów sztuki nieprofesjonalnej. Są to wyjątkowe wzory dla osób ceniących oryginalne dodatki.

Wspieramy młodzież z niepełnosprawnością

Współpracujemy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym im. Marii Grzegorzewskiej w Siedlcach w zakresie organizacji praktyk zawodowych dla uczniów szkoły. Tym samym praktycznie przygotowujemy młodzież do wejścia na rynek pracy. Przekazaliśmy również mieszkanie treningowe dla podopiecznych Ośrodka, aby uczyli się samodzielności i obowiązków, które spotkają je w dorosłym życiu.

Praktyki zawodowe realizowane są również w oddziale Fundacji w Łochowie, w których uczestniczą dorośli podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej w Wyszkowie. Celem praktyk jest możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz przywrócenie umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia.

Budujemy mieszkania chronione

Praca artystyczna z osobami z niepełnosprawnością ujawniła podstawowe problemy, z jakimi muszą się mierzyć każdego dnia. Często są oni zależni od najbliższej rodziny, zwykle rodziców czy opiekunów. Co stanie się, gdy ich zabranie? Osoby z niepełnosprawnościami mają prawo do normalnego życia w społeczeństwie. Nie powinny być zamknięte w „czterech ścianach”, zdane na samych siebie. Wychodząc naprzeciw potrzebom osób niepełnosprawnych zrodził się pomysł na stworzenie Ekologicznej Farmy, w której znajdą się mieszkania chronione, a mieszkańcy ze wsparciem specjalistów będą mogli prowadzić samodzielne życie oraz realizować się zawodowo.

Ekologiczna Farma

Eko Farma spełni funkcję społecznego gospodarstwa, które swoją lokalizacje znalazło w niewielkiej miejscowości oddalonej o 15 km od Siedlec, w Wólce Konopnej. Jego budowa ruszyła w 2022 r., a zakończenie planowane jest jesienią 2023 r.

Na Eko Farmie powstanie 7 mieszkań chronionych oraz miejsca pracy, w których osoby z niepełnosprawnościami znajdą bezpieczną przystań. Chcemy, aby był to bezpieczny dom, w którym będą się uczyć samodzielności, gdzie będą pracować, a co za tym idzie – partycypować w kosztach swojego utrzymania. To tu, przy pomocy współmieszkańców i terapeutów, utrwalane i rozwijane będą umiejętności niezbędne do zaspokajania codziennych potrzeb życiowych, załatwiania spraw urzędowych czy też budowania i utrzymywania więzi społecznych i rodzinnych.

Realizacja inwestycji możliwa jest dzięki dofinansowaniu ze środków budżetu państwa, w ramach programu bezzwrotnego wsparcia na budownictwo komunalne i socjalne, pochodzących ze środków Funduszu Dopłat na kwotę 1.191.524,29 zł, zgodnie z zawartą umową pomiędzy Bankiem Gospodarstwa Krajowego a Fundacją Leny Grochowskiej.

0
zatrudnione osoby
z niepełnosprawnościami
0
praktykantów
z niepełnosprawnościami rocznie
0
mieszkań chronionych

Aktualności

Zostań wolontariuszem

Szukamy osób chętnych do działania, odpowiedzialnych i optymistycznie nastawionych do...