Łochów

Fundacja Leny Grochowskiej w Łochowie

Oddział Fundacji Leny Grochowskiej w Łochowie powstał w czerwcu 2020 roku. To pierwsza „zamiejscowa” lokalizacja Fundacji poza Siedlcami. Oddział położony jest w zielonym otoczeniu hotelu Pałac i Folwark Łochów, a tworzą go cztery domki rzemieślnicze: Piekarz, Ceramik, Rzeźbiarz i Tkacz.

Domki Rzemieślnicze

Każdy z domków rzemieślniczych prezentuje inną tematykę rękodzieła. Łączy je jedno – pasja do tworzenia. To miejsce, gdzie każdy spacerowicz jest mile widziany – nawet, jeśli zajrzy tylko porozmawiać.

W pracowni Piekarz wypiekane są m.in. ciasta, ciastka, drożdżówki oraz chleby na zakwasie. Wszystko powstaje z wykorzystaniem prostych, domowych składników, według tradycyjnych metod. Tutaj również można skosztować pysznej kawy i zrelaksować się na leżaku wśród malowniczej zieleni.

Obok Piekarza swoje miejsce znalazł Ceramik – miejsce, gdzie powstają wyjątkowe, autorskie przedmioty z gliny. Lepione z ręki lub toczone na kole. Każdy, kto ciekawy jest naszej pracy, jest mile widziany.

W pracowni Rzeźbiarz spod dłuta utalentowanego artysty, Krzysztofa Grodzickiego, powstają niepowtarzalne rzeźby o różnej tematyce. Powstające figury są często uwarunkowane przez naturalne kształty kawałków drewna, oddając przy tym ekspresję oraz niepowtarzalny styl. Ulubieńcami dzieci są rzeźby przedstawiające zwierzątka – począwszy od tych w rozmiarze myszy, a kończąc na ogromnym niedźwiedziu Borysie, którego spotkać można na pobliskiej ścieżce.

Pracownia Tkacz to przede wszystkim miejsce warsztatów, ale również jeden z elementów wystawy etnograficznej Muzeum sKraj Kultur, gdzie prezentowane są etapy powstawania tkaniny z lnu.

Wszystkie tworzone przez naszych pracowników produkty są dostępne w sprzedaży na miejscu.

Warsztaty dla każdego

W pracowniach, poza codzienną produkcją i sprzedażą rękodzieła, odbywają się również warsztaty rzemieślnicze, skierowane do dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Są to warsztaty:

• Piekarnicze: wypiek chleba, pierników, mini pizzy, drożdżówek z sezonowymi dodatkami
  • Ceramiczne – lepienie lub szkliwienie
  • Rzeźbiarskie
  • Tkackie – makatka na krośnie lub makrama

W prowadzeniu warsztatów asystują nasi pracownicy z niepełnosprawnościami. Taka forma warsztatów uświadamia, oswaja oraz uczy właściwych postaw wobec osób z niepełnosprawnościami. Do udziału w warsztatach zapraszamy indywidualnie, jak również grupowo – wycieczki szkolne, firmowe spotkania integracyjne itp.

Oddział w Łochowie
ul. M. Konopnickiej 11