Gdańsk

Fundacja Leny Grochowskiej w Gdańsku

Pora na Gdańsk!

Gdański Oddział jest czwartym po Łochowie, Warszawie i Siedlcach punktem na mapie stacjonarnych działań Fundacji Leny Grochowskiej, skierowanych do osób z niepełnosprawnościami.
To z myślą o nich powstała tu kolejna pracownia ceramiczna i już niebawem otwarta zostanie Kawiarnia „Cafe Fryderyk”.
We wrześniu 2022 roku zatrudnienie w pracowni ceramicznej podjęło sześcioro pierwszych pracowników z niepełnosprawnością: Ania, Daniela, Gosia, Marysia i dwóch Marcinów. To osoby, które nigdy wcześniej nie pracowały z gliną, a już dziś tworzą niezwykłe, użytkowe przedmioty ceramiczne o wyjątkowym, nadmorskim charakterze. Jesteśmy pewni, że lada moment z pomocą instruktora poprowadzą warsztaty ceramiczne i z uczniów staną się nauczycielami.
Gdański oddział Fundacji Leny Grochowskiej planuje docelowo zatrudnić ponad dwadzieścia osób -przede wszystkim z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności.

Kawa w Cafe Fryderyk

Już niebawem, tuż obok pracowni ceramicznej, otwarta zostanie kawiarnia Cafe Fryderyk. Będzie to miejsce, które na wzór kawiarni w Siedlcach, oferować będzie pyszną kawę, ciasta, lody i gofry w towarzystwie dobrej muzyki i sztuki.
Chcemy, aby była to przestrzeń otwarta dla lokalnej społeczności, w której toczyć się będą wydarzenia kulturalne, imprezy integracyjne, czy spotkania rodzinne. Znajdzie się tu również miejsce dla freelancerów i osób pracujących, którzy szukają spokojnej strefy do pracy.

Nasze miejsce

Oddział Fundacji Leny Grochowskiej w Gdańsku znalazł swoje miejsce na Dolnym Mieście, w zabytkowym budynku pralni dawnego szpitala im. Kieturakisa. Obecnie budynek wchodzi w skład kompleksu hotelowego Arche Dwór Uphagena.
Przeszłość styka się tu z teraźniejszością i przyszłością. W ten sposób działania Fundacji nawiązują do historii tego miejsca i do kontynuacji misji niesienia pomocy. I choć jej forma uległa zmianie i inna jest także grupa beneficjentów tej pomocy, bo pacjentów szpitala zastąpiły osoby z niepełnosprawnościami – to łączy ich miejsce i wrażliwość na drugiego człowieka.

Zapraszamy do współuczestnictwa w tworzeniu tego niezwykłego miejsca na mapie Gdańska!

Oddział w Gdańsku
ul. Reduta Miś 3
80-741 Gdańsk
gdansk@fundacjalenygrochowskiej.pl