Siedlce

Fundacja Leny Grochowskiej w Siedlcach

Początek

Oddział Fundacji Leny Grochowskiej w Siedlcach dał początek wszystkim naszym obecnym działaniom. To tutaj, w 2018 roku, powstał Warsztat Rękodzieła Artystycznego, w którym zatrudniliśmy pierwsze osoby z niepełnosprawnościami. Tu również mieści się główne biuro Fundacji i księgowość, a także studio Arche TV.

Stworzenie pierwszych miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnościami nie było łatwym zadaniem. Nikt poza nami nie wierzył w powodzenie tego przedsięwzięcia. Spotkaliśmy się z wieloma trudnościami i wątpliwościami zarówno ze strony instytucji, jak również środowiska osób z niepełnosprawnościami. Zatrudnienie osób z niepełnosprawnością intelektualną, całkowicie wykluczonych z rynku pracy – to rzadkość. Podjęliśmy się tego wyzwania i jak sami wiecie, idzie nam świetnie!

Obecnie oddział Fundacji Leny Grochowskiej w Siedlcach zatrudnia 21 pracowników z różnymi niepełnosprawnościami, m.in. z dziecięcym porażeniem mózgowym, schizofrenią, epilepsją, zespołem Aspergera, zespołem Downa, z zaburzeniami neurologicznymi, a także różnego rodzaju ograniczeniami ruchowymi.

Nasze pracownie

W Siedlcach funkcjonują trzy pracownie – ceramiczna, krawiecka oraz malarska. Pod marką „toMy” powstaje tu ceramika użytkowa oraz artystyczna, autorskie obrazy, kolekcje odzieży i dodatków, a także elementy wyposażenia wnętrz. Nasze produkty zdobią m.in. wnętrza hoteli Grupy Arche – warto wypatrywać ich na ścianach i regałach.

Od 2019 roku współpracujemy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Siedlcach, którego uczniowie regularnie uczęszczają do naszej pracowni ceramicznej na praktyki zawodowe. Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem z tymi, którzy po skończeniu nauki mają możliwość dołączyć do naszego zespołu. W ramach współpracy użyczyliśmy także lokal pod mieszkanie treningowe, wspierając ich w dążeniu do samodzielnego funkcjonowania.

Warsztaty

W dostosowanej przestrzeni warsztatowej, zlokalizowanej przy Kawiarni toMy, prowadzimy różnorodne warsztaty kreatywne. Są to m.in. cykliczne warsztaty malarskie i ceramiczne przy lampce wina dla dorosłych oraz warsztaty rękodzielnicze i dziennikarskie dla dzieci. Każdy z tych warsztatów współprowadzony jest przez pracowników z niepełnosprawnościami. To wartość dodana podczas wszystkich spotkań, która rozwija empatię oraz uczy właściwych postaw wobec odmienności drugiego człowieka.

Przestrzeń Kawiarni toMy w Siedlcach to także miejsce organizowanych przez nas cyklicznych wydarzeń, takich jak Jarmark Tradycji Wielkanocnych oraz Targi Rękodzieła Artystycznego.

Oddział Siedlce
ul. Brzeska 134
08-110 Siedlce
kontakt@fundacjalenygrochowskiej.pl