Nasza „Gracja”, bo tak nazwaliśmy kukłę, którą wykonaliśmy na Święto Wiosny, niesie ze sobą ważne przesłanie.
Integracja to złożony proces, znajdujący swój początek w poznawaniu swoich podobieństw i różnic. Bez otwartości z obu stron na poznanie, integracja nie jest możliwa. W Ukrainie jak i w Polsce żegna się zimę, wykonując Maslenitsę (w Polsce Marzannę) - boginię zimy i śmierci, która żywot swój kończy w płomieniach (Polska , Ukraina) lub w wodach rzek (Polska).
Święto Wiosny-Maslenitsa
Maslenitsa była obchodzona w dzień równonocy wiosennej jako dzień pojednania z bliźnimi, czas uczt i zabaw. W czasach pogańskich, kiedy czczono Słońce jako Boga wytworzyła się tradycja wypieku okrągłych placków w kształcie Słońca. Wierzono, że jedząc takie danie, człowiek otrzyma kawałek światła i ciepła. Z czasem placki zastąpiono naleśnikami. Do tradycyjnych dań Maslenitsy zaliczane są także kluski, które mają kształt Księżyca.
Kościół Prawosławny przyjął Maslenitsę jako święto religijne, przypadające na 7 tygodni przed Wielkanocą.
Integracja nie jest łatwa, ale jest z pewnością ciekawa. Dzięki wsparciu Fundacji Orange możemy organizować zajęcia ułatwiające ten proces. Możemy poznawać wzajemnie swoje tradycje, zwyczaje, spędzać konstruktywnie czas. Z okazji Święta Wiosny życzymy naszym partnerom, podopiecznym fundacji
i darczyńcom duuużo słonecznego ciepła i światła. 😊
Zdjęcia z integracji w Domu Uchodźcy w Łodzi.
Previous
Next