Konferencja Mieszkania ze wsparciem – wyzwania i dobre praktyki

Kiedy?

Poniedziałek, 2 grudnia 2024 r.,
 godz. 11:00-14:00

Gdzie?

Hotel Arche Poloneza II,
Warszawa

Coraz więcej osób potrzebuje rozwiązań, które łączą niezależne zakwaterowanie z dostępem do usług wspierających: społecznych, terapeutycznych, edukacyjnych i zawodowych. W obliczu dynamicznych zmian społecznych i demograficznych mieszkania ze wsparciem mogą być istotnym elementem nowoczesnej polityki społecznej.

Czy Polska jest gotowa na te wyzwania? Jak możemy korzystać z doświadczeń innych krajów, takich jak Norwegia czy Szwajcaria? Jak zbudować system, który nie tylko odpowie na bieżące potrzeby, ale też pozwoli skutecznie przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu?

Zapraszamy na konferencję, podczas której eksperci z Polski i zagranicy przedstawią innowacyjne rozwiązania, dobre praktyki oraz kierunki rozwoju mieszkalnictwa wspieranego. Spotkanie to wyjątkowa okazja do wymiany wiedzy i nawiązania współpracy między przedstawicielami samorządów, organizacji społecznych i sektora prywatnego.

Program konferencji:

 11:00-11:20 Otwarcie konferencji

11.20-12:20 👥 Panel I: Inspiracje i dobre praktyki. Zagraniczne modele funkcjonowania mieszkań wspieranych. W dyskusji udział wezmą:

  • Øystein Bø, Ambasador Królestwa Norwegii,
  • Fabrice Filliez, Ambasador Szwajcarii,
  • Kevin J. Allen, Przedstawiciel UNHCR w Polsce,
  • Władysław Grochowski, członek zarządu Fundacji Leny Grochowskiej, prezes Arche SA.

🎙️ Moderacja: Bogusław Chrabota, redaktor naczelny Gremi Media

12:20-12:30 Premiera książki „Ile jeszcze? 24.02.2022. Moje życie przed i po” – zbioru tekstów i wspomnień osób uchodźczych z Ukrainy.

12:30-13:00 Przerwa

13:00-14:00 👥 Panel II: Wyzwania i możliwości rozwoju mieszkań ze wsparciem w Polsce. Jak usprawnić politykę mieszkaniową, aby odpowiadała na zmieniające się potrzeby społeczne? Wśród panelistów m.in.:

  • Agnieszka Głowacka, wiceprezeska zarządu Erbud SA i Fundacji Erbud – Wspólne Wyzwania
  • Karolina Mackiewicz, dyrektorka oddziału L’Arche Warszawa
  • Marcin Męczykowski, wicedyrektor MOPR Gdańsk
  • Aneta Żochowska, Dyrektorka Fundacji Leny Grochowskiej

🎙️ Moderacja: Marcin Piasecki, redaktor zarządzający „Rzeczpospolita”

Udział w konferencji jest bezpłatny, ale wymaga wcześniejszej rejestracji. Liczba miejsc ograniczona!

Zarejestruj się:
Zapewniamy tłumaczenie
na język polski i angielski.

Prowadzący i paneliści wydarzenia:

Kevin J. Allen – Koordynator działań na rzecz uchodźców z Ukrainy, Przedstawiciel Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców w Rzeczypospolitej Polskiej. W ostatnich latach pełnił kierownicze i dyplomatyczne funkcje w siedzibie UNHCR w Genewie, kierował odpowiedzią UNHCR na exodus uchodźczy Rohingjów z Mjanmy do Bangladeszu oraz pełnił funkcję Przedstawiciela UNHCR w Federalnej Demokratycznej Republice Nepalu oraz w Republice Tadżykistanu. Wcześniejsze zadania UNHCR, w których brał udział Kevin J. Allen, obejmowały pracę w obozach dla uchodźców na pograniczu Kenii i Somalii, zarządzanie operacjami ochrony uchodźców w Afganistanie, zarządzanie reagowaniem kryzysowym w odpowiedzi na powodzie w Pakistanie oraz kierowanie działaniami prawnymi, rzeczniczymi oraz ochroną uchodźców w Meksyku, na Kubie, w Gwatemali, Salwadorze, Hondurasie, Nikaragui i Belize.

Øystein Bø – Ambasador Królestwa Norwegii w Polsce od sierpnia 2023 r. Posiada rozległe doświadczenie w dziedzinie dyplomacji i polityki bezpieczeństwa. W latach 2018–2022 pełnił funkcję Ambasadora/Stałego Przedstawiciela Norwegii przy NATO, a w latach 2006–2010 był Zastępcą Stałego Przedstawiciela. Po powrocie z Brukseli w 2022 roku został mianowany Specjalnym Przedstawicielem ds. Polityki Bezpieczeństwa Nordyckiej i Bałtyckiej, koncentrując się głównie na wspieraniu Finlandii i Szwecji w ich drodze do członkostwa w NATO. W latach 2013–2017 był Sekretarzem Stanu i wiceministrem obrony w trakcie kadencji minister Ine Eriksen Søreide. Od 2010 roku kierował Wydziałem Międzynarodowym Parlamentu Norwegii i pełnił funkcję Stałego Sekretarza Komisji Spraw Zagranicznych i Obrony do 2013 roku. Został mianowany Komandorem Królewskiego Norweskiego Orderu Zasługi. 11 września 2015 roku otrzymał Nagrodę Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych za Wybitną Służbę Publiczną.

Bogusław Chrabota
Redaktor naczelny grupy medialnej Gremi Media, wydawcy „Rzeczpospolitej”. Dziennikarz, publicysta i pisarz, od 2 stycznia 2013 roku do 2 października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Urodził się w Krakowie. Debiutował w prasie niezależnej w 1986 roku. Do roku 1989 współpracował z różnymi tytułami prasy podziemnej i emigracyjnej. W latach 1990-1993 związany z TVP (min. wice dyrektor TAI). Od 1993 roku pracował w Telewizji Polsat pełniąc w niej m.in. funkcje dyrektora programowego, szefa anteny, dyrektora zarządzającego, szefa kanałów tematycznych, szefa informacji i publicystyki. Komentator Polskiego Radia Program 3, RDC, Tok FM i Radia PiN. Autor, publicysta prasowy i felietonista. Od 1995 roku wykładowca akademicki (UJ, UW, Koźmiński, Łazarski, SWPS). Ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek założyciel Krakowskiego Towarzystwa Przemysłowego (1987). Członek Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego. Od 2019 – 2021 roku prezes Izby Wydawców Prasy, od 2021 – wiceprezes. Od jesieni 2020 wiceprezes European Newspapers Publishers Association (ENPA). Autor 12 książek, licznych formatów telewizyjnych, filmów dokumentalnych.

Fabrice Filliez jest zawodowym dyplomatą. Przed mianowaniem na stanowisko Ambasadora Szwajcarii w Polsce, w latach 2018-2022 pełnił funkcję Ambasadora Szwajcarii w Republice Singapuru i Sułtanacie Brunei. Wcześniej przez pięć lat pracował w Bernie w szwajcarskim Sekretariacie Stanu ds. Międzynarodowych Spraw Finansowych z tytułem ambasadora odpowiedzialnego za wielostronne sprawy podatkowe. Na wcześniejszym etapie pełnił funkcję Szefa Sekcji Ekonomiczno-Finansowej Ambasady Szwajcarii w Londynie. Inne stanowiska w jego karierze obejmowały stanowiska w Szwajcarskiej Misji przy Unii Europejskiej w Brukseli, w Dyrekcji Spraw Europejskich w Bernie oraz w Dyrekcji Międzynarodowego Prawa Publicznego w Bernie, gdzie był aktywnie zaangażowany w szereg negocjacji między Szwajcarią a UE.

Agnieszka Głowacka, wiceprezeska ERBUD-u. Absolwentka UMK w Toruniu na wydziale Ekonomii i Zarządzania; dziś na tymże wydziale jest członkiem dwóch rad doradczych. Ukończyła program rozwoju menadżerów ICAN Business Advisor oraz roczny program The Strategic Leadership Academy na ICAN Institute, posiada certyfikat uprawniający do zasiadania w radach nadzorczych spółek skarbu państwa. Pierwsza Polka wyróżniona przez Influential Leaders prestiżowego AACSB. Uznana została jedną ze „100 Kobiet Biznesu w Polsce” magazynu „Puls Biznesu”. Jest wiceprezesem i jedną z inicjatorek Fundacji ERBUD, która pomaga wychowankom domów dziecka w wejściu w dorosłość oraz spirytus movens projektu „Młode MajstERki”, który propaguje budownictwo wśród dziewczynek i kobiet. Jednym z elementów projektu było wydanie książki i audiobooka „Klara buduje” po polsku i ukraińsku, a także seria warsztatów budowlanych w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Władysław Grochowski – biznesmen i filantrop, prezes zarządu Arche SA – firmy prowadzącej działalność hotelarską i deweloperską. Absolwent szkoły filmowej, urodzony optymista, kochający ludzi i otaczający go świat. Skutecznie tworzy sieć hoteli, głównie w obiektach zabytkowych, a na każdy z nich ma inny, wyjątkowy pomysł. Łącząc elementy historyczne z nowoczesnymi powoduje, że obiekty otrzymują nowe życie i tworzą nową wartość. Stara się, aby to co robi miało sens, a praca sprawiała mu przyjemność. Mówi, że w życiu został obdarzony wyjątkowym szczęściem. W życiu prywatnym i zawodowym zawsze kieruje się zaufaniem, a jego hasłem przewodnim jest: łączymy sprzeczności, ufamy wszystkim, zmieniamy siebie. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień indywidualnych oraz za działalność spółki Arche.
Karolina Mackiewicz – dyrektorka oddziału warszawskiego Fundacji L’Arche. Od 2014 związana ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami, w Wielkiej Brytanii prowadziła mieszkania wspomagane dla 60 osób, potem dyrektorka L’Arche w Ipswich UK. Po powrocie do Polski trenuje asystentów osób z niepełnosprawnościami, a także szkoli polskie NGOs w zakresie safeguardingu. Od 2023 dyrektorka L’Arche w Warszawie, które nazywa „swoim miejscem na ziemi”. Przygotowuje się wraz z zespołem do otwarcia pierwszego bistro L’Arche na warszawskiej Pradze.
Marcin Męczykowski – Zastępca Dyrektorki ds. usług społecznych w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Gdańskim, Szkoły Europejskiej, Latającego Uniwersytetu Praw Człowieka, studiów podyplomowych z zakresu kierowania projektami oraz audytu i kontroli zarządczej, a obecnie w trakcie studiów MBA z zakresu deinstytucjonalizacji i rozwoju usług środowiskowych. Członek zespołu ds. reformy pomocy społecznej przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zespołu zarządzającego Gdańską Strategią Rozwiązywania Problemów Społecznych, Gdańskim Programem Mieszkalnictwa Społecznego oraz Gdańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.

Marcin Piasecki
Redaktor zarządzający w „Rzeczpospolitej”. Dziennikarz zajmujący się przede wszystkim ekonomią i biznesem, komentator polityki w licznych stacjach radiowych. Moderator debat, prowadzący wielu konferencji, gospodarz programów tv emitowanych w serwisie rp.pl. W przeszłości m.in. pierwszy redaktor naczelny polskiej edycji „Forbesa”, naczelny „The Wall Street Journal Polska”. Absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, miłośnik literatury oraz starych aut.

Aneta Żochowska – Dyrektorka Fundacji Leny Grochowskiej, założycielka Warsztatu Rękodzieła Artystycznego „toMy” zatrudniającego osoby z niepełnosprawnościami. Od 20 lat związana z trzecim sektorem. Pomysłodawczyni, autorka projektów, odpowiedzialna za pozyskiwanie i rozliczanie środków krajowych i europejskich na realizację przedsięwzięć społecznych i kulturalnych. Wieloletnia członkini Rady oceniającej i rekomendującej projekty w Stowarzyszeniu „Lokalna Grupa Działania – Tygiel Doliny Bugu”. Członkini zespołów eksperckich ds. Strategii Włączania Społecznego oraz Programu Integracji Społecznej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Absolwentka programu Menedżerowie NGO PROMENGO, z wykształcenia mgr ekonomii.

Organizatorzy:

Patronat medialny: