FUNDACJA LENY GROCHOWSKIEJ

Zapisz się do newslettera

Dajemy dach nad głową już 1 tys. uchodźców

29.05.2022

Od początku wojny udzieliliśmy w Hotelach Arche w całej Polsce ponad 20 tys. bezpłatnych noclegów wraz z wyżywieniem dla uchodźców z Ukrainy.

Na początku marca wspólnie z partnerami ewakuowaliśmy dzieci z domu dziecka w Dnipro na wschodzie Ukrainy. Dzieci po pobycie w Żninie udały się do Wielkiej Brytanii. Od początku marca również Zamek Janów Podlaski jest bezpiecznym schronieniem dla dzieci z domów dziecka oraz dzieci z pieczy zastępczej z Zaporoża, Odessy, Doniecka, Czernihowa, Lwowa, Kijowa, Dnipro i Mariopola. Duża część z nich to dzieci z niepełnosprawnościami, których na miejscu wspomagamy również w tym zakresie poprzez zapewnienie niezbędnych udogodnień, wózków oraz rehabilitację.

8 marca otworzyliśmy pierwszy dom dla uchodźców na warszawskiej Pradze. Mieszka tam 300 matek z dziećmi. W kwietniu również domy uchodźcze w Ożarowie Mazowieckim i Konstancinie rozpoczęły przyjmowanie uchodźców wojennych.

Aktualnie zapewniamy mieszkanie i wyżywienie niemalże 1 000 osobom, w tym ponad pięciuset dzieciom. Wśród osób, którym udzielamy schronienia jest około 150 osób z niepełnosprawnościami. Są to dzieci ze spektrum autyzmu, osoby głuchonieme, na wózkach itp.

Już wkrótce kompleksową opieką w naszych domach obejmiemy 2 tysiące osób.

Intensywnie pracujemy nad otwarciem domów uchodźczych w Lublinie i Siedlcach. Lada dzień w Lublinie zamieszka 150 osób, a w Siedlcach około 500. Równocześnie pracujemy nad uruchomieniem domu w Sannikach koło Płocka, gdzie planujemy stworzyć warunki do pobytu osób z niepełnosprawnościami oraz w Gdańsku. Przed nami także adaptacja 2 kolejnych pięter w Ożarowie. W wyniku tych działań kolejne 350- 400 osób znajdzie bezpieczny dach nad głową.

W naszych domach uchodźczych tworzymy pokoje 2-6 osobowe, na korytarzach wspólne łazienki, w pełni wyposażone kuchnie, pralnie oraz świetlice. Założenie jest takie, aby każda rodzina miała swój pokój, w którym znajdzie trochę prywatności i szansę na w miarę normalne życie w dłuższej perspektywie. Oczywiście wyposażamy je w niezbędny sprzęt i meble.

Oprócz dachu nad głową zapewniamy wyżywienie, środki czystości, higieniczne, pomoc w załatwianiu formalności, wsparcie w kwestiach medycznych, szkolnych oraz związanych z pracą.

Kolejnym naszym działaniem będzie stworzenie systemu opieki nad małymi dziećmi, aby mamy mogły podjąć zatrudnienie. 

W naszych działaniach wspiera nas wiele wspaniałych osób i przedsiębiorców, a naszym stałym Partnerem projektu „Solidarni z Ukrainą” jest Grand Circle Foundation. To dzięki wsparciu życzliwych osób jesteśmy w stanie robić tak wiele na tak dużą skalę.
Dziękujemy i prosimy pamiętajcie o nas i wspierajcie nadal.

Jeśli możecie pomóc, zapraszam do kontaktu. tel. +48 535 579 491, e-mail ukraina@fundacjalenygrochowskiej.pl

 

Przyłącz się do naszych działań i wpłać dowolną kwotę na nasze konto celowe „Solidarni z Ukrainą”

PLN 75 1240 2685 1111 0011 1189 0122

EUR 77 1240 2685 1978 0011 1189 0483

USD 47 1240 2685 1787 0011 1211 4652

BIC/SWIFT Pekao code: PKOPPLPW

Darowizny zrobione za pośrednictwem konta bankowego można odliczyć od dochodu w zeznaniu rocznym.

Wszystkie zebrane środki będą przekazane na bezpośrednią pomoc potrzebującym.

Koszty administracyjne pokrywane są przez Grupę Arche.

 

Autor: Aneta Żochowska

 

Pozostałe aktualności

zobacz wszystkie
3 mln złotych w 3 miesiące na pomoc dla uchodźców z Ukrainy
W ciągu ostatnich trzech miesięcy Grupa Arche i Fundacja Leny Grochowskiej udziel
Dzieci z domów dziecka w Janowie Podlaskim
To już 3 miesiące, kiedy 
Międzynarodowo, międzykulturowo w Akademiku w Siedlcach
Akademik w Siedlcach, gdzie przygotowujemy ok. 500 miejsc dla uchodźców z U