FUNDACJA LENY GROCHOWSKIEJ

Zapisz się do newslettera

85 tys. bezpłatnych noclegów dla Ukrainy

27.06.2022

Niewiarygodne, że minęły już 4 miesiące od rosyjskiej napaści na Ukrainę. Te cztery miesiące pokazały, że jako społeczeństwo, jako Polacy zdaliśmy egzamin z empatii i pomocy. Jednak, co widać niemalże każdego dnia, hojne i otwarte serca nas Polaków, pomału się zamykają. Jest to poniekąd zrozumiałe ponieważ nikt nie spodziewał się i nie był przygotowany na niesienie pomocy długofalowej. Tysiące Polaków, którzy otworzyli swoje domy dla uchodźców zza wschodniej granicy nie byli przygotowani na to, że przyjdzie im mieszkać pod jednym dachem z obcymi ludźmi przez kilka miesięcy.

Jako społeczeństwo pomału oswajamy się z tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, staje to się dla nas codziennością. My oswoić się nie możemy. Codziennie odbieramy dziesiątki telefonów i maili z prośbą o pomoc.

 

Przez 4 miesiące udzieliliśmy 85 tys. bezpłatnych noclegów wraz z wyżywieniem dla uchodźców z Ukrainy

Od 27 lutego  w hotelach Arche w całej Polsce blisko 30 tys. uchodźców z Ukrainy skorzystało z bezpłatnych noclegów wraz z wyżywieniem.

W Domach Uchodźcy pierwszych gości przyjęliśmy 8 marca. Od tego czasu z naszych noclegów skorzystało niemalże 2 tys. osób dla których udzieliliśmy ponad 55 tys. noclegów wraz z wyżywieniem.

Widząc zapotrzebowanie sukcesywnie powiększamy naszą bazę noclegową. Już dzisiaj jest to 1 300 miejsc w domach na terenie całej Polski i przygotowujemy kolejne. Domu Uchodźcy działają na zasadzie hostelu. Udostępniamy wieloosobowe pokoje ze wspólną przestrzenią kuchenną, łazienkami i świetlicami. W domach uchodźcy przebywają nieodpłatnie i długość pobytu jest nielimitowana. Naszymi gośćmi są przede wszystkim kobiety z dziećmi. Mężczyźni mogą u nas zamieszkać tylko w szczególnych przypadkach (np. wiek, niepełnosprawność, choroba, opieka nad innym członkiem rodziny).

Wśród osób, którym udzielamy schronienia jest około 150 osób z niepełnosprawnościami. Są to dzieci ze spektrum autyzmu, osoby głuchonieme, na wózkach itp.

Dotychczas wszystkim bez wyjątku, zapewnialiśmy także wyżywienie i wszystkie niezbędne środki higieniczne. W najbliższej przyszłości tak dużym wsparciem chcemy objąć przede wszystkim osoby ze szczególnymi potrzebami (osoby z niepełnosprawnościami, matki z małymi dziećmi, osoby starsze czy też chore), dla których wręcz nierealne jest usamodzielnienie się w Polsce.

 

Nasze działania koncentrują się obecnie na wsparciu naszch mieszkańców w usamodzielnianiu się. Przede wszystkim rozpoczęliśmy naukę języka polskiego. W kilkuosobowych grupach, z podziałem na wiek, mieszkańcy domów uczą się języka, aby jak najszybciej móc odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Pomagamy w znalezieniu pracy oraz wszelkich niezbędnych formalnościach.

Pracujemy także nad stworzeniem miejsc opieki dla najmłodszych dzieci, aby ich mamy mogły podjąć zatrudnienie.

Coraz więcej osób trafiających do nas to osoby z doświadczeniem wojny, które straciły już wszystko. Podejmujemy działania, aby także im zapewnić niezbędne wsparcie, zwłaszcza psychologiczne.

 

Cały czas również Zamek Janów Podlaski jest bezpiecznym schronieniem dla dzieci z rodzinnych domów dziecka oraz dzieci z pieczy zastępczej z Zaporoża, Odessy, Doniecka, Czernihowa, Lwowa, Kijowa, Dnipro i Mariopola. Duża część z nich to dzieci z niepełnosprawnościami, których na miejscu wspomagamy również w tym zakresie poprzez zapewnienie niezbędnych udogodnień, wózków oraz rehabilitację.

 
Gdyby nie otwarte serca setek firm i ludzi dobrej woli nie moglibyśmy pomagać na tak dużą skalę.

W naszych działaniach wspiera nas wiele wspaniałych osób i przedsiębiorców, a naszym stałym Partnerem projektu „Solidarni z Ukrainą” jest Grand Circle Foundation, które finansuje adaptację oraz wyposażenie domów w niezbędny sprzęt. To dzięki wsparciu życzliwych osób jesteśmy w stanie robić tak wiele, na tak dużą skalę. Dziękujemy i prosimy pamiętajcie o nas i wspierajcie nadal.

Od 24 lutego do końca maja na konta fundacji wpłynęło łącznie 4,2 mln zł. Są to środki od przedsiębiorstw oraz osób fizycznych z Polski i całego świata. Na przygotowanie domów, ich wyposażenie, obsługę, zapewnienie zakwaterowania, wyżywienia i wszystkich niezbędnych potrzeb uchodźców fundacja wydała w tym okresie 3,8 mln zł.

*Pobyty uchodźców, jak dotąd, finansujemy z własnych środków oraz z darowizn. Niestety nie wpłynęły do nas słynne 40stki za pobyty w naszych Domach Uchodźczych.

 

Darowizny na dalszą pomoc można wpłacać na konto celowe „Solidarni z Ukrainą”

PLN 75 1240 2685 1111 0011 1189 0122

EUR 77 1240 2685 1978 0011 1189 0483

USD 47 1240 2685 1787 0011 1211 4652

BIC/SWIFT Pekao code: PKOPPLPW

Darowizny zrobione za pośrednictwem konta bankowego można odliczyć od dochodu w zeznaniu rocznym. Wszystkie zebrane środki będą przekazane na bezpośrednią pomoc potrzebującym. Koszty administracyjne są pokrywane z własnych środków oraz ze środków Fundatora.

 

Aktualizacja 27.06.2022 Aneta Żochowska

Pozostałe aktualności

zobacz wszystkie
Władysław Grochowski otrzymał Order Uśmiechu
Prezes zarządu Grupy Arche Władysław Grochowski otrzymał tytuł Kawalera Orderu Uśmiechu, przyznawany przez Mi
Współpraca z Akademią Leona Koźmińskiego
W ostatni weekend maja byliśmy gośćmi w Akademii Leona Koźmińskiego. Podczas obchodów 20-lecia Wyd
Rocznica powstania oddziałów w Łochowie i Warszawie
Czy wiecie, że 19-go czerwca nasze oddziały świętowały swoje ,,urodziny"?Oddział Fundacja Leny Grochows