FUNDACJA LENY GROCHOWSKIEJ

Zapisz się do newslettera

190 tys. bezpłatnych osobonoclegów dla uchodźców z Ukrainy

24.10.2022

190 tys. bezpłatnych osobonoclegów wraz z wyżywieniem dla uchodźców z Ukrainy udzieliła Fundacja Leny Grochowskiej przez 8 miesięcy wojny.

Od czasu rosyjskiej napaści na Ukrainę minęło już 8 miesięcy. Zarówno dla nas, Polaków, oraz naszych ukraińskich gości to był bardzo ciężki i intensywny czas. My, jako społeczeństwo, już kolejny raz udowodniliśmy, że potrafimy jednoczyć się i działać z odruchu serca ponad miarę naszych sił, możliwości, czasu i innych, wszelkich zasobów. Dotychczas niemożliwe, z dnia na dzień stało się naszą codziennością. W tym czasie wzorowo zdaliśmy egzamin z empatii i zdobywania wyżyn kreatywnej logistyki działania. Nasi goście, w tym czasie chłonęli spokój im ofiarowany i pomału adaptowali się w nowej, zastanej rzeczywistości.

Wraz Grupą Arche od pierwszych dni trwania wojny podjęliśmy się działań pomocowych, na początku udzielając schronienia uchodźcom wojennym w hotelach sieci Arche na terenie całej Polski, by już na początku marca tworzyć Domy Uchodźców z myślą o długoterminowym pobycie. W marcu otworzyliśmy trzy Domy Uchodźcy, w których zamieszkało ponad 700 osób.

Obserwując stale rosnące zapotrzebowanie, sukcesywnie powiększaliśmy bazę noclegową.
Dzisiaj w ramach Fundacji Leny Grochowskiej funkcjonuje 6 domów z ponad 1 300 miejscami na terenie całej Polski.

Udostępniamy domy z wieloosobowymi pokojami, ze wspólną przestrzenią kuchenną, jadalniami, łazienkami, świetlicami, pomieszczeniami warsztatowymi. Mieszkańcy przebywają w nich nieodpłatnie i długość pobytu jest nielimitowana. Naszymi gośćmi są przede wszystkim kobiety z dziećmi. Mężczyźni zamieszkują u nas w szczególnych, dopuszczalnych przypadkach. Domy Uchodźcy działają na zasadach wyznaczonych w stworzonym przez nas regulaminie. Nie prowadzimy w nich obsługi hotelowej, a ich poprawne funkcjonowanie zależne jest od udziału i zaangażowania mieszkańców. Każdy z nich zobowiązany jest do uczestniczenia w dyżurach sprzątania, gotowania, opieki nad dziećmi itp.

Wciąż staramy się zapewnić podstawowe zaopatrzenie spożywcze, higieniczne, medyczne i chemii gospodarstwa domowego, z których korzystają nasi goście.

Przez ostatnie 8 miesięcy na wsparcie uchodźców z Ukrainy wydaliśmy ponad 10 mln. zł.

Bieżące działania fundacji koncentrujemy przede wszystkim na wsparciu naszych mieszkańców w szeroko pojętej adaptacji. Przy współpracy z innymi organizacjami i wolontariuszami zapewniamy im szereg nieodpłatnych programów adaptacyjnych takich jak: kursy języka polskiego, kwalifikowane szkolenia zawodowe, animacje  dla najmłodszych oraz niezbędną opiekę psychologiczną. Wspieramy i nadzorujemy w procedowaniu formalności dotyczących legalizacji

pobytu, świadczeń, dostępu do edukacji i innych.

Bezustannie gwarantujemy bezpieczne schronienie dla dzieci z rodzinnych domów dziecka oraz dzieci z pieczy zastępczej. Wśród osób, którym udzielamy schronienia jest około 150 osób z niepełnosprawnościami. Są to dzieci ze spektrum autyzmu, osoby głuche, na wózkach i inni w każdej kwalifikacji grup inwalidzkich.  Wspomagamy osoby szczególnie potrzebujące również w zakresie rehabilitacji, sprzętu medycznego i specjalistycznego.


Gdyby nie otwarte serca setek firm i ludzi dobrej woli nie moglibyśmy pomagać na tak dużą skalę.

W naszych działaniach wspiera nas wiele wspaniałych osób i przedsiębiorców. Partnerem projektu „Solidarni z Ukrainą” jest Grand Circle Foundation, która sfinansowała adaptację oraz wyposażenie domów w niezbędny sprzęt. To dzięki wsparciu życzliwych osób jesteśmy w stanie robić tak wiele, na tak dużą skalę.

Od 24 lutego na nasze konta wpłynęły darowizny w wysokości 5 668 658,41

Dziękujemy i prosimy pamiętajcie o nas i wspierajcie nadal.

 

Darowizny na dalszą pomoc można wpłacać na konto celowe „Solidarni z Ukrainą”

PLN 75 1240 2685 1111 0011 1189 0122

EUR 77 1240 2685 1978 0011 1189 0483

USD 47 1240 2685 1787 0011 1211 4652

BIC/SWIFT Pekao code: PKOPPLPW

Darowizny zrobione za pośrednictwem konta bankowego można odliczyć od dochodu w zeznaniu rocznym.

*** Wszystkie zebrane środki będą przekazane na bezpośrednią pomoc potrzebującym. Koszty administracyjne są pokrywane z własnych środków oraz ze środków Fundatora.

Pozostałe aktualności

zobacz wszystkie
Tina Kamara i jej historia
Chciałbym żebyś zapytała mnie  za 10 lat … Ale postaram się opisa
Gala L'ARCHE Polska
Wspólnota L'ARCHE Polska tworząca domy pomocy społecznej o charakterze rodzinnym dla osób z niepeł
Warsztaty w Siedlcach
Kreatywna Strefa Cafe Fryderyk zaprasza dzieci i dorosłych na cykliczne warsztaty.